وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی

شبکه تشکل سالمندی در استان‌ها راه‌اندازی می‌شود

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محفل صمیمی جهان‌دیدگان فرزانه بر راه اندازی باشگاه امید ویژه سالمندان تاکید کرد و گفت: در باشگاه سالمندی ضمن ترغیب افراد برای توسعه و گسترش خیر جمعی می توان از مشاوره های دنیادیدگان برای بهبود وضعیت اجتماعی استفاده کرد.

«علی ربیعی» وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در محفل صمیمی جهان‌دیدگان فرزانه با اشاره به مصوبات نشست شورای ملی دبیرخانه سالمندی، اعلام کرد: در این شورا به طور ویژه مسایل رفاهی، بهداشتی و سلامت، حقوقی و محیط‌های تونمندساز سالمندان مورد بررسی قرار گرفت و در هر حوزه نسبت به عقد تفاهمنامه و اسناد راهبردی تدابیری اندیشه شد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با تاکید بر توجه ویژه به امنیت فیزیکی سالمندان در مصوبات شورا، تصریح کرد: گمان می‌کردم موارد نادری از سالمندآزاری به شکل سرقت و کیف قاپی از سالمند وجود دارد اما الان به واقع بی‌حرمتی و سالمندآزاری در بستر خانواده‌ها آغاز شده است به این شیوه که امروز به سالمند گفته می‌شود سند خانه را به اسم ما بزن تا تو را نگه داریم.

وی با اشاره به اهمیت برخورداری سالمندان از امکانات رفاهی و تفریحی در حفظ ارامش و تخلیه روانی آنها، تصریح کرد: با همکاری هتل‌های گردشگری و قطار رجا درصدد طراحی سفرهای ارزان قیمت هستیم که آنان بتوانند در فصل‌های خاصی از سال از خدمات تفریحی تنها با ارایه کارت ملی بهره‌مند شوند.

ربیعی با اشاره به ضرورت حمایت مالی درمانی سالمندان، افزود: در دوران سالمندی بیماری زانو و مفاصل شایع‌ترین است و با پیگیری‌های متعدد تعویض مفصل زانو و برخی داروهای بیماری های خاص دوران سالمندی را تحت پوشش بیمه‌ای قرار دادیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، افزود: درمانگری افراد در معرض آلزایمر را آغاز کردیم و امسال نیز با همکاری سازمان بهزیستی کشور برنامه جامع غربالگری آلزایمر از استان‌هایی که بیشترین درگیری را دارند، آغاز می‌شود.

وی با تاکید بر محیط توانمندساز برای سالمندان، گفت: متاسفانه محیط شهری ما متناسب سالمندان و اقشار خاص نیست و قرار است پیوست مبلمان شهری متناسب با سالمندان به شهرداری‌های سراسر کشور ابلاغ شود که اگرچه کاری زمانبر است اما به کار را از نقطه‌ای شروع کرد که در آینده با مشکل عدیده مواجه نشویم.

ربیعی تشکیل بنیاد فرزانگان و شبکه تشکل سالمندی در استان‌ها را یکی دیگر از مصوبات شورای سالمندی عنوان کرد و گفت: بر آنیم که با تشکیل و توسعه این شبکه‌ها، از تجربیات سالمندان در جایگاه مشاور در استانداری‌های سراسر کشور بهره گیریم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به ٢٢ هزار سالمند نیازمند که در مراکز شبانه‌روزی نگهداری می‌شوند، در پایان یادآور شد: افزایش مراکز نگهداری و برنامه‌ریزی مناسب جهت مشارکت‌طلبی آنان در امور عام المنفعه و خیر جمعی می‌تواند هم به تقویت روحیه سالمند کمک کند و هم مشاوره‌ها و دستگیری سالمندان در کاهش بروز آسیب‌های اجتماعی و اغلب خانوادگی موثر افتد.

منبع: روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بهزیستی کشور