در همایش تجلیل از سالمندان کردستان عنوان شد؛

کردستان / تکریم سالمندان باید به یک امر فرهنگی در جامعه تبدیل شود

همایش تجلیل از سالمندان استان کردستان صبح امروز به مناسبت روز جهانی سالمند توسط کمیته امداد امام خمینی (ره) استان در سالن سینما بهمن سنندج برگزار شد.

قنبر موسی نژاد مدیر کل کمیته امداد استان کردستان ضمن تبریک روز سالمند گفت: مقارن شدن روز سالمند و هفته دفاع مقدس مبارک است و این هفته یادآور شهادت ها و رشادت های جوانان این مرز و بوم است که با جانفشانی های خود امنیت و آسایش امروز جامعه را تامین کردند.

 وی افزود: ما هر چه داریم از خون شهداست و امیدواریم که بتوانیم پاسدارخوبی برای خون شهدا و سرباز دلیری برای ولایت فقیه باشیم.

 موسی نژاد عنوان کرد: با اینکه برخی از افراد از دوران سالمندی به عنوان دوران سربار بودن و کهولت یاد می کنند اما این دوران می تواند بهترین دوران زندگی باشد و نشان از طی کردن یک عمر با برکت باشد.

 مدیر کل کمیته امداد کردستان اظهار داشت: انسان ها دوران رشد را از کودکی تا سالمندی طی می کنند و این فرآیند به معنی تکامل یافتن انسان است و باید به افراد سالمند که به این تکامل رسیده اند تبریک گفت.

 موسی نژاد گفت: سالمندان دارای تجربه های زیادی هستند و این دوره می تواند فرصت مناسبی برای انتقال تجربه هایشان به جوانان باشد و فرصتی برای جوانان است که سالمندان را تکریم و احترام نمایند.

 وی با اشاره به آیات قرآن در مورد تکریم سالمندان عنوان کرد: آیات قرآن بسیاری وجود دارد که به احسان کردن به پدر و مادر و تکریم آنها به ویژه در دوران پیری تاکید کرده است و رسول اکرم (ص) نیز در این باره می فرماید: “پیران امت من پیامبران امت من هستند.” که این نشان از اهمیت و جایگاه ویژه سالمندان دارد.

 مدیر کل کمیته امداد استان افزود: ۱۲۰ هزار سالمند در استان کردستان وجود دارند که بیش از ۴۲ هزار نفر آن تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی (ره) هستند که قریب به ۷۰ درصد جمعیت تحت پوشش کمیته امداد را تشکیل می دهند.

 موسی نژاد بیان کرد: در نیمه اول سال ۹۵ حدود ۴۰ میلیارد تومان پرداخت نقدی به مددجویان کمیته امداد کردستان صورت گرفته است که با این وجود همچنان نیاز مددجویان فراتر از میزان مذکور بوده است.

 وی افزود: ما در کمیته امداد تمام سعی خود را می کنیم تا در خدمت نیازمندان و سالمندان باشیم و برای خدمت رسانی هر چه بهتر نیازمند کمک سایر دستگاه ها و مسئولین دیگر نیز هستیم.

 عبدالمحمد زاهدی استاندار کردستان در ادامه برنامه تجلیل از سالمندان گفت: در دین ما به تکریم و احترام سالمندان تاکید زیادی شده است و این امر اجر بزرگی نزد خداوند متعال دارد.

 استاندار کردستان عنوان کرد: امر تکریم سالمندان باید در جامعه به عنوان یک امر فرهنگی مورد توجه قرار بگیرد.

 وی اظهار داشت: یکی از موضوعات مهمی که امام خمینی (ره) در ابتدای انقلاب به آن توجه داشت نیاز نیازمندان و سالمندان بود که با تاسیس کمیته امداد این نیاز را تا حد قابل توجهی در جامعه مرتفع ساخت.

 زاهدی با اشاره به آمار ۴۲ هزار نفری سالمند در کردستان که تحت پوشش کمیته امداد هستند عنوان کرد: از توجه و رسیدگی مسئولین دست اندرکار به ویژه مدیر کل کمیته امداد کردستان که خدمات ویژه ای به قشر سالمند در این استان ارائه داده اند قدردانی و تشکر می کنم.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا