رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان

اصفهان /سالمندی تکه‌ای از پازل زندگی/نیمکت‌نشینی؛ تنها تفریح سالمندان نیست

رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان گفت: شاید بازنشستگی برای سالمندان ایرانی در وهله اول تداعی‌کننده نیمکت‌نشینی در پارک‌هاست اما می‌توان با برنامه‌ریزی اوقات خوبی را برای این افراد مهیا ساخت.

سونامی خاموش سالمندی در ایران در راه است و جمعیت کشورمان به سرعت در حال گذر از مرحله جوانی به پیری است و این درحالی است که شرایط نامساعد شهری در کنار مشکلات جسمی و روحی که بسیاری از سالمندان در سنین پیری و از کارافتادگی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند، همچنین مشکلات مالی و ناتوانی در تامین هزینه‌های زندگی که گاه مراجعه این قشر برای درمان‌شان را نیز تحت‌الشعاع خود قرار می‌دهد، نگرانی‌ها در میان جمعیت میانسال کشورمان را صد چندان می‌کند. از این رو مسئولان باید برای بهره‌مندی از توانایی‌های این قشر در دوره پیری، حضور فعالانه آنها در اجتماع و احساس رضایتمندی از زندگی، برنامه‌ریزی‌های ویژه‌ای داشته باشند و این قشر از جامعه و دغدغه‌های آنها در دوره سالمندی مورد توجه آنان قرار گیرد.
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، محمدحسین صادقی در نشست جلسه کمیته مناسب سازی و شورای سالمندان شهرستان لنجان اظهار کرد: در حال حاضر ۶/۵ میلیون نفر سالمند (بالای ۶۰سال) در ایران زندگی می‌کنند و این در حالی است که تا ۱۰سال بعد، ۱۰درصد مردم ما به دوران سالمندی خواهند رسید.
وی افزود: برای سالمندی تعاریف علمی زیادی ارائه شده است اما یکی از گویاترین تعاریف موجود می‌گوید زمانی که خاطره‌ها از امیدها بیشتر می‌شود می‌توان گفت سالمندی آغاز شده است.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان تصریح کرد: برخورد با سالمندان از دیدگاه اسلام برخلاف فرهنگ غربی ها ، که وجود سالمندان را در خانواده‏ ، زائده‏اى مزاحم مى‏پندارند و سعی دارند به نحوى آنان را از محیط خانه و روابط خانوادگى دور کنند، اسلام به آنان ارج نهاده و برای آنان حرمت قائل است و به رعایت حقوق و احترام آنان سفارش کرده و همواره مسلمانان را به بهره‏ گیرى از تجارب و افکار پخته ی آنان ، تشویق مى ‏کند.
وی با بیان اینکه سالمندان برای جامعه دغدغه نیستند، اضافه کرد: سالمندان برای جامعه اسلامی یک ظرفیت به‌شمار می آیند و آنان برای جامعه محل نگرانی نیستند، بلکه مسیری که باید برای رفاه حال این افراد طی شود و بسترسازی‌هایی که نیاز است محل نگرانی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
صادقی با اشاره به اینکه نیمکت‌نشینی؛ تنها تفریح سالمندان نیست، اذعان کرد: شاید بازنشستگی برای سالمندان ایرانی در وهله اول تداعی‌کننده نیمکت‌نشینی در پارک‌هاست اما می‌توان با برنامه‌ریزی اوقات خوبی را برای این افراد مهیا ساخت از این جهت احداث پارک سلامت و سرای سالمندان در لنجان در دستور کار قرار گرفت.

صادقی با اشاره به حقوق شهروندی سالمندان به طراحی مناسب مسکن‌ها، مشارکت اجتماعی سالمندان، مراسم اجتماعی آن‌ها، تسهیل در تردد در خیابان‌ها، تسهیل در مراجعه به مراجع و مراکز مانند بانک‌ها، اشتغال مناسب و … تاکید کرد و گفت: از جمله حقوق سالمندان در منشور حقوق سالمندان، آزادی محل زندگی، آگاه کردن آن‌ها از خطرات احتمالی، مناسب‌سازی محیط زندگی، ارتقای وضعیت روحی، برخورداری از فضای خصوصی و اجتماعی در مراکز توانبخشی، آگاهی از حقوق‌های فردی و اجتماعی و … است.
وی عنوان کرد: عدم مناسب‌سازی اماکن، کمبود امکانات مختص معلولان و مهیا نبودن بستر مناسب برای حضور این افراد از قبیل وسایل نقلیه عمومی مناسب‌سازی شده و عدم امکان استفاده از سرویس‌های بهداشتی عمومی برای معلولان سبب شده تا تعداد زیادی از این افراد در جامعه حضور فعال نداشته باشند اما مناسب‌سازی معابر عمومی و بسترسازی مناسب فضای عمومی جامعه به پویایی این قشر کمک می‌شود.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان در ادامه به لزوم توجه به معلولین اشاره کرد و یادآور شد: معلولیت‌ها به دودسته معلولین جسمی ـ حرکتی و معلولین ذهنی و روانی تقسیم می‌شوند که بروز این معلولیت‌ها می‌تواند دلایل متعددی از جمله جنگ، تصادفات، مادرزادی و … داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه ۱۰ درصد جامعه را معلولان تشکیل داده‌اند، خاطرنشان کرد: بر همین اساس وجود معلولیت به‌عنوان یک آسیب اجتماعی در همه جوامع اجتناب‌ناپذیر بوده اما معلولان نیز همانند دیگر افراد جامعه از حقوق شهروندی برخوردار هستند که باید به آن توجه ویژه‌ای داشت.
صادقی تصریح کرد: معلولان ما در شرایطی زندگی می‌کنند که برای ابتدایی‌ترین نیازهای خود مانند تبادلات مالی، خدمات پزشکی، استفاده از مراکز تفریحی و حتی حضور در برخی ادارات با مشکلات متعددی روبرو هستند از این رو باید توجه داشت که شیب رمپی که برای بیمارستان‌ها و مراکز درمانی در نظر گرفته می‌شود، مناسب معلولان ویلچری و همچنین معلولانی که هنوز توانایی راه رفتن را دارند، طراحی شود.
رئیس اداره بهزیستی شهرستان لنجان تاکید کرد: فضای مراکز درمانی نظیر فیزیوتراپی و کاردرمانی‌ها نیز باید برای استفاده معلولان و حتی کسی که با شکستگی مواجه شده و به این مکان‌ها مراجعه می‌کند مناسب باشد تا شاهد افزایش رضایتمندی سالمندان، معلولان و جانبازان شهرستان لنجان باشیم.

وی در ادامه با اشاره به فعالیت ۳۲ مرکز نگهداری شبانه روز سالمندان در استان اصفهان، گفت: تعداد ۱۹ هزارو ۵۰۰ سالمند در شهرستان لنجان زندگی می کنند که ۱۰ هزار و ۸۳ نفر مرد و مابقی خانم هستند و در شهرستان لنجان نیز یک مرکز نگهداری از سالمندان در لنجان فعالیت می کند که تا کنون تعداد ۲۲ نفر سالمند در این مرکز پذیرش شده است.
در ادامه این نشست حمید طاهری رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان لنجان با  اشاره به برگزاری ورزش سالمندان در شهرستان لنجان، اظهار کرد: پیری و سالمندی اﯾﺴﺘﮕﺎھﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ دﯾﺮ ﯾﺎ زود، اﮔﺮ ﺣﺎدﺛﻪ‌ای بهﺳﺮﻏﻤﺎن ﻧﯿﺎﯾﺪ ﻗﻄﺎر زﻧﺪﮔﯿﻤﺎن در آن ﺗﻮﻗﻒ ﺧﻮاھﺪ ﮐﺮد و ﻣﺎ ﻧﯿﺰ ﺑﻨﺎﭼﺎر ﺑﺎﯾﺪ ﭘﯿﺎده ﺷﻮﯾﻢ ﺑﻨﺎﺑﺮاﯾﻦ ﺑﺎﯾﺪ ﭼﺎره ای اﻧﺪﯾﺸﯿﺪ ﮐﻪ در اﯾﻦ ﻣﻮﻗﻌﯿﺖ ﭼﮑﺎر ﻣﯿﺘﻮاﻧﯿﻢ اﻧﺠﺎم دھﯿﻢ ﺗﺎ ﺑهﯿﻨﻪ ﺗﺮ زﻧﺪﮔﯽ ﮐﺮده و دوران ﭘﯿﺮی را ﻧﯿﺰ ﺑﺮای ﺧﻮدﻣﺎن ﺷﺎد و ﻓﺮﺣﺒﺨﺶ ﺗﺮ کنیم.
وی افزود: باید توجه داشت که در دوران سالمندی دوراﻧﯽ اﺳﺖ ﮐﻪ ﻓﻌﺎﻟﯿﺖ ھﺎی ﺟﺴﻤﺎﻧﯽ، رواﻧﯽ ﻓﺮد ﮐﺎھﺶ ﭘﯿﺪا ﻣﯽ ﮐﻨﺪ و اﺑﺘﻼ ﺑﻪ ﺑﯿﻤﺎری ھﺎی ﺟﺴﻤﯽ و ذھﻨﯽ ﻣﻤﮑﻦ اﺳﺖ ﻣﻨﺠﺮ ﺑﻪ اﺣﺴﺎس اﻓﺴﺮدﮔﯽ در ﻓﺮد ﺷﻮد از این رو در این دوران باید به ورزش سالمندان نگاهی ویزه داشت.

رئیس اداره ورزش و جوانان شهرستان لنجان با اشاره به فعالیت مربیان ورزش سالمندان در سالن‌های ورزشی شهرستان لنجان،تصریح کرد: بررسی ها نشان داده که ورزش می تواند پیری را به تأخیر بیاندازد و در سلامتی کهنسالان مؤثر باشد از طرفی بسیاری از افراد مسن بخصوص آنهایی که ورزش نکرده یا دچار بیماری و ناراحتی هایی هستند به راهنمایی نیاز دارند و این مربیان می تواند این وظیفه را برعهده بگیرد و با بررسی میدانی اثرات ورزش همگانی سالمندان را نیز گزارش کنند که این خود کمک شایانی به ما خواهد داشت.
وی ادامه داد: باید گفت که ورزش برای اکثر سالمندان ۶۵ ساله بدون خطر است و حتی در کسانی که از بیماری قلبی، فشارخون، بیماری قند، درد مفاصل و بیماری افزایش فشارخون رنج می‌برند و اکثر این بیماران سالمند می‌توانند بدون اینکه خطری برایشان داشته باشد ورزش کنند و حتی ورزش در بهبودی بسیاری از این بیماری‌ها مؤثر است از این رو تنها باید این فعالیت ها زیر نظر مربیان ورزش سالمندان انجام گیرد که این زمینه در شهرستان لنجان فراهم شده است.
منبع: خبرگزاری ایمنا