دبیر شورای ساماندهی سالمندان اردکان:

یزد/مناسب سازی اماکن مذهبی و متبرکه شهرستان اردکان جهت استفاده سالمندان

دبیر شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان: 20 نقطه از اماکن مذهبی و متبرکه شهرستان اردکان جهت استفاده معلولان و سالمندان تا پایان سال جاری مناسب سازی می شود.

سومین جلسه مشترک  ستاد مناسب سازی و شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان در سال ۹۵ با محوریت برنامه ریزی به منظور حضور مطلوب تر معلولین، جانبازان و سالمندان در بقاع متبرکه، امامزاده ها و مساجد شهرستان و در راستای تحقق اهداف شهر بدون مانع و دوستدار سالمند صبح روز دوشنبه در محل اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان برگزار شد.

در ابتدای این جلسه حجت الاسلام کوثری، معاون امور فرهنگی اداره اوقاف شهرستان ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین، با اشاره به نوع آیین، سنت و  فرهنگ مردم شهرستان، اظهار کرد: استفاده کنندگان از اماکن مذهبی و امام زاده ها را طیف وسیعی از افراد جامعه تشکیل می دهند که افراد سالمند، معلول و جانباز نیز از این قاعده مستثنی نبوده و باید جهت حضور ایشان در این اماکن تدابیر لازم اتخاذ گردد.

photo_2016-07-25_15-01-04

وی با اشاره به این که درصد بالایی از زوار و مراجعه کنندگان به اماکن مذهبی را سالمندان، زنان باردار، معلولان، جانبازان و کودکان تشکیل می دهند افزود که، مناسب سازی محیط تمامی اماکن مذهبی، بقاع متبرکه ، مساجد و حسینیه ها در دستور کار این اداره خواهد بود.

در ادامه دکتر عضد زاده، دبیر ستاد مناسب سازی و شهرستان، ضمن تقدیر و تشکر از همکاری کارکنان اداره اوقاف و امور خیریه در برگزاری جلسه و هماهنگی های لازم جهت مناسب سازی اماکن مذهبی، گزارشی مختصر از عملکرد کمیته مناسب سازی و شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان در سال ۹۴ ارائه نمود.

 ایشان با بیان این که طبق آمار سازمان جهانی بهداشت ۱۰ درصد افراد هر جامعه ای افراد معلول تشکیل داده و همچنین ۸ ونیم درصد جمعیت استان یزد سالمند می باشند، نیاز به مناسب سازی اماکن عمومی به ویژه اماکن مذهبی و حضورا ر آسان و بدون مانع  معلولان و سالمندان در جامعه را خواستار شد.

رئیس اداره بهزیستی اردکان با اشاره به جلسه سال گذشته ستاد مناسب سازی شهرستان با متولیان امور مساجد و بقاع متبرکه، عمده مشکلات موجود در امام زاده ها، بقاع متبرکه و به طور کلی اماکن مذهبی را وجود پله های متعدد و غیر استاندارد، عدم مناسب سازی راه های دسترسی داخلی و خارجی امام زاده ها، عدم وجود سرویس بهداشتی مناسب، عدم مناسب سازی وضوخانه و روشویی ها یا وجود وضوخانه در زیر زمین هایی با پله های متعدد، نبود پارکینگ مخصوص معلولین ، عدم وجود صندلی نماز، نبود قران هایی با خط درشت جهت افراد کم بینا و… بیان نمود و ضمن در اولویت دانستن موارد مذکور خواستار رفع و اصلاح این موارد گردید.

photo_2016-07-25_15-00-58

 جواد شاکر، عضو شورای شهر و از کارکنان اوقاف نیز در این جلسه ضمن تقدیر و تشکر از دبیر و کارشناسان ستاد مناسب سازی شهرستان به واسطه کسب رتبه برتر در زمینه مناسب سازی اماکن عمومی، گزارشی از عملکرد مجموعه شورای اسلامی شهر و شهرداری اردکان در خصوص رعایت موارد و استاندارد های مناسب سازی در پروژهای عمرانی بیان نمود.

وی اظهار داشت: باید سعی شود تا مساله مناسب سازی به یکی از دغدغه های اصلی مسئولین شهرستان تبدیل شود تا افراد معلول و سالمندان از امکانات شهری و اجتماعی محروم نگردند. ایشان نعمت سلامتی را بالاترین نعمت خداوندی دانست که به بشر هدیه گردیده و شکرانه سلامت را دستگیری از ناتوانان و کسانی برشمرد که از معلولیت رنج می برند و بر لزوم مناسب سازی محیط ادارات، نهادهای دولتی، اماکن عمومی، مکان های تفریحی روستایی و …. جهت حضور بیشتر و بهتر معلولین و جانبازان و … در جامعه تاکید نمود.

در پایان در خصوص راهکارها و برنامه های مناسب سازی امکان مذهبی، امامزاده ها، مساجد و… شهرستان به منظور دسترسی معلولان بحث و تبادل نظر گردید و  موارد زیر به تصویب رسید.

مناسب سازی تمامی اماکن مذهبی و تحت نظارت اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان جهت حضور بدون مانع معلولان و سالمندان با اولویت موارد زیر:

  • برنامه ریزی جهت مناسب سازی ورودی ها با ایجاد سطح شیب دار استاندارد
  • تعبیه سرویس های بهداشتی، وضوخانه و روشویی های مناسب با شیر های اهرمی
  • ایجاد پارکینگ مخصوص معلولین و جانبازان با نصب تابلو و ترجیحاً نزدیک ترین پارکینگ به درب ورودی
  • وجود صندلی نماز مناسب و قران هایی با خط درشت
  • دعوت از کارشناسان مناسب سازی در اولین برنامه گرد همایی هیات امناء جدید مساجد و امامزاده ها به منظور آموزش و بیان موارد لزوم مناسب سازی این اماکن در هفته سالمند
  • همکاری ادارات بهزیستی و اوقاف در آموزش پیمانکاران و نظارت بر پروژه های عمرانی اماکن مذهبی
  • مناسب سازی تمامی اماکن مذهبی و مساجد در حال ساخت
  • مناسب سازی ۲۰ نقطه از اماکن مذهبی و متبرکه شهرستان جهت افراد معلول و سالمند تا پایان سال جاری
  • پیشنهاد احداث پارک مخصوص معلولین و سالمندان با رعایت استانداردهای مناسب سازی و وجود وسایل ویژه این افراد.
منبع: ساماندهی امور سالمندان شهرستان اردکان