استاندار خراسان رضوي

خراسان رضوی/ بازدید از مجتمع نگهداری و توانبخشی معلولین فیاض‌بخش مشهد

استاندار خراسان رضوي در بازديد از مجتمع نگهداري و توانبخشي معلولين فياض‌بخش مشهد گفت: خيريني كه در پروژه‌هاي ملي مشاركت كنند تسهيلات قرض الحسنه مي‌گيرند.

استاندار خراسان رضوی در بازدید از مجتمع نگهداری و توانبخشی معلولین فیاض‌بخش مشهد گفت: خیرینی که در پروژه‌های ملی مشارکت کنند تسهیلات قرض الحسنه می‌گیرند.

علی‌رضا رشیدیان روز ششم تیرماه در حاشیه‌ی برنامه‌ی افطار مجتمع فیاض‌بخش و در جریان بازدید از ماکت طراحی شده‌ی توسعه‌ی این مجتمع افزود: بر اساس مصوبه‌ی هیأت دولت در خرداد ۹۴، پروژه‌هایی که به صورت ملی تعریف شوند و کد بگیرند می‌توانند مشارکت خیرین را از طریق تسهیلات قرض‌الحسنه جذب کنند.

وی توضیح داد: به عبارت دیگر، اگر این طرح بتواند کد طرح ملی بگیرد خیرینی که بخواهند در آن مشارکت کنند، می‌توانند تسهیلات قرض‌الحسنه‌ی بانکی را به این امر اختصاص داده و اقساط آن را خودشان پرداخت کنند مثل اینکه هر ماهه مبلغی را به صورت کمک به این موضوع اختصاص داده‌اند.

استاندار خراسان رضوی همچنین گفت: این مرکز خدمات بسیار خوبی را به گروه‌ زیادی از معلولین بی‌سرپرست یا مجهول‌الهویه ارائه می‌دهد که شاید در جای دیگری از کشور، نمونه‌ی آن نباشد.

وی افزود: بنا بر این همه‌ی خیرین از جمله صاحبان صنایع به عنوان یک مسؤولیت اجتماعی باید به بازسازی، توسعه و تجهیز آن کمک کنند.

رئیس شورای مشارکت‌های مردمی خراسان رضوی گفت: مشاور طرح توسعه می‌گوید که هر متر مربع این بازسازی، با تجیهزات مربوطه حدود سه میلیون تومان هزینه دارد بنا بر این خیرین و از جمله صنعتگران مشهد و استان می‌توانند با نیت رونق و گشایش در کار و زندگی خود و مجموعه‌ی تحت مدیریت‌شان، هزینه‌ی یک یا چند متر از این پروژه‌ی اجتماعی مفید را به عهده بگیرند.

وی همچنین در گفتگو با خبرنگاران که در پایان این بازدید انجام شد در زمینه‌ی وضیعت این مجتمع و نحوه‌ی خدمت رسانی در آن گفت: خدماتی که در اینجا ارائه می‌شود به خاطر پرسنل فداکار و عاشقی که در این مجموعه‌ها حضور دارند و هم به جهت مشارکت خیرین، سطح کیفی بالایی دارد که در کمتر جایی از کشور دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه یک پنجم هزینه‌های این مرکز توسط بهزیستی و بقیه توسط مردم تأمین می‌شود گفت: در این مرکز افرادی نگهداری یا توانبخشی می‌شوند که به خاطر معلولیت یا هر دلیلی توسط خانواده‌هایشان رها شده و نیاز به محبت و توجه ویژه‌ از سوی مردم دارند.

رشیدیان با اشاره به بازدید خود در شب‌های قدر از این مجتمع گفت: رمضان، ماه ضیافت خدا و ماه امیر المؤمنین است و آن حضرت در وصیت خود به امام حسن(ع) پس از تقوای الهی، رسیدگی و توجه به انسان‌هایی است که از نعمت خانواده محرومند و شاید بتوان آنها را فرزندان خدا دانست.

وی تأکید کرد: فرشتگان و عاشقانی که به این انسان‌های نیازمند محبت و حمایت، خدمت می‌کنند از طرف خدا تولیت و توفیق خدمت یافته‌اند که توفیق بزرگی است.

وی اظهار داشت: چون می‌توان این معلولین بی‌سرپرست را در سایه‌ی بارگاه امام هشتم(ع)، امانت امام رضا دانست، خدمت به آنها به نیابت از حضرت ایشان است.

وی بیان کرد: لذا این افراد خدوم هنگامی که خدمت آقا امام‌رضا(ع) می‌رسند سربلند و روسفید هستند و خدا و امام رضا(ع) نیز این توجه و خدمت را بی‌جواب نمی‌گذارند.

شایان ذکر است مجتمع نگهداری و توانبخشی فیاض‌بخش، در حال حاضر از ۵۵۰ معلول بی‌سرپرست و مجهول‌الهویه به صورت شبانه‌روزی نگهداری می‌کند و خدمات درمانی، توانبخشی، آموزشی، اشتغالی و فرهنگی به آنان ارائه می‌دهد.

مجتمع فیاض‌بخش در ضلع شمالی بزرگ‌راه امام علی، حدفاصل میدان قائم و میدان شهید فهمیده واقع شده است.

این مجتمع در سال ۱۳۵۰ توسط یکی از نیکوکاران به اسم عبدا.. هنری تأسیس شده و در سال ۱۳۸۰ از سوی سازمان بهزیستی به خیرین واگذار شده است.

استاندار خراسان رضوی روزه‌ی روز بیستم ماه مبارک را در مجتمع فیاض‌بخش با گروه‌هایی از خیرین، خانواده‌های علاقمند به معلولین و همیاری اجتماعی، اعضای هیأت امنا و هیأت مدیره‌ی این مجتمع، و در کنار مدیران کل بهزیستی و صدا و سیمای استان و گروهی از مدیران ارشد این دو سازمان، افطار کرد.

منبع: استاندار خراسان رضوي