مدیرکل بهزیستی ایلام

ایلام / تاکید استاندار ایلام بر ایجاد کانون فرزانگان ویژه سالمندان

استاندار ایلام بر ایجاد و راه اندازی کانون فرزانگان ویژه سالمندان در این استان با هدف ارائه خدمات رفاهی، ورزشی و فرهنگی به این قشر تاکید کرد.

استاندار ایلام بر ایجاد و راه اندازی کانون فرزانگان ویژه سالمندان در این استان با هدف ارائه خدمات رفاهی، ورزشی و فرهنگی به این قشر تاکید کرد.

“محمدرضا مروارید” استاندار ایلام در نشست شورای ساماندهی سالمندان استان گفت: برای راه اندازی این مرکز باید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد، افراد خیر بومی و غیر بومی و همچنین ادارات و ارگان های مختلف استان استفاده شود.

مروارید با تاکید بر اینکه فرهنگ تکریم سالمندان در جامعه باید حفظ شود اظهار کرد: به علت فرهنگ و تعصبات خاص حاکم در این استان عمده سالمندان در نزد خانواده ها نگهداری شده و درصد پایینی به مراکز بهزیستی سپرده می شوند.

وی با اشاره به رشد جمعیت سالمندی در جامعه و به تبع این در این استان افزود: در کنار اینکه باید زمینه حضور سالمندان در خانواده ها فراهم شود باید این قشر مورد حمایت های اجتماعی، فرهنگی و… دولت نیز قرار گیرند.

استاندار ایلام تصریح کرد: بر اساس قانون افرادی که بازنشسته می شوند چنانچه ایثارگر و یا از فرزندان شهدا و جانبازان بالای ۷۰ درصد باشند و یا مدارک تحصیلی کارشناسی به بالا داشته باشند می توانند دوباره جذب دستگاه های اجرایی شده و از تجربه های آنها استفاده شود.

۸۱۹۰۷۳

“فرهاد قیصربیگی” مدیرکل بهزیستی ایلام نیز در این نشست ایجاد کانون های فرزانگان را در ارائه خدمات رفاهی به سالمندان مهم دانست و گفت: حوزه فعالیت این کانون فرهنگی، آموزشی، مذهبی، هنری، ورزش و تربیت بدنی، اوقات فراغت، تربیتی، فعالیت های داوطلبانه، اشتغال و آموزش های مرتبط با ارتقای سلامت است.

قیصربیگی تاکید کرد: طرح تاسیس موسسه های مردمی فرهنگی، هنری، اجتماعی و ورزشی سالمندان با عنوان ایجاد کانون های فرزانگان به منظور پاسخ به نیازهای روز افزون این قشر بود که حفظ سلامت و توانمندسازی سالمندان را از طریق مبتنی بر جامعه و مشارکت همگانی مد نظر قرار داده است.

وی افزود: ایجاد این مراکز به منظور ایجاد روحیه شادابی و نشاط اجتماعی در سالمندان و فراهم کردن زمینه غنی سازی اوقات فراغت آنها و در نتیجه ارتقای سلامت جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آنان مهم است.

قیصربیگی همچنین تشکیل بانک اطلاعات سالمندان را مهم دانست و  تاکید کرد: این بانک باید با هدف شناسایی سالمندان، جمع آوری اطلاعات، برنامه ریزی در راستای برنامه ها و فعالیت های دبیرخانه شورای سالمندان، بروز رسانی و نظارت بر اطلاعات سالمندان تشکیل شود.

مدیرکل بهزیستی ایلام همچنین بر تشکیل کمیته تخصصی امور بهداشتی، درمانی و توانبخشی، کمیته تخصصی امور رفاهی و بیمه ای، امور عمرانی و زیربنائی و امور فرهنگی سالمندان تاکید کرد.

وی با بیان اینکه اکنون ۲ مرکز نگهداری شبانه روزی سالمندان در استان با نظارت بهزیستی فعال است، گفت: علاوه بر این به علت تغییر شبکه های حمایتی از سالمندان شامل خانواده و اقوام اکنون ۱۰۰ مورد تقاضای سپردن سالمندان به مراکز به این اداره کل ارجاع و در نوبت پذیرش قرار دارد.

*بیش از ۴۰ هزار سالمند در استان ایلام وجود دارد.

منبع: شبکه اطلاع رسانی راه دانا