جلسه شورای سالمندان استان کردستان

کردستان / سالمندان را بیشتر در یابیم؛تکریم و احترام تنها خواسته به حق سالمندان

جامعه سالمندان کردستان به یکسری امکانات و فضاهای فیزیکی برای رفع مسایل و مشکلات خود نیاز دارند و مطالبه جدی آنها از مسوولان فراهم کردن شرایطی برای زندگی بهتر است

جامعه سالمندان کردستان به یکسری امکانات و فضاهای فیزیکی برای رفع مسایل و مشکلات خود نیاز دارند و مطالبه جدی آنها از مسوولان فراهم کردن شرایطی برای زندگی بهتر است، آنها بر این اعتقادند که سالمندان در این شرایط به مکانی برای دور هم بودن نیاز دارند تا افسرده نشوند.

به گزارش خبرنگار ایرنا جامعه سالمندان استان کردستان از اینکه مصوبات جلسات مربوط به شورای سالمندان استان اجرایی نمی شود گلایه دارند و از مسوولان اقدام و عمل می خواهند، آنان معتقدند یکسری وعده و قول هایی به آنها داده شده که عملیاتی نشده و از این ناراحتند.

استان کردستان یک میلیون و ۴۸۰هزار نفر جمعیت دارد که از این تعداد ۱۲۲هزار نفر آنها را سالمندان تشکیل می دهند و سازمان بهزیستی اکنون به پنج هزار و ۴۰۰نفر از آنها خدمات ارایه می کند. کمیته امداد امام (ره) هم در قالب پرداخت مستمری ۴۳هزار نفر سالمند استان را زیرپوشش خود قرار داده است.

اولین جلسه شورای سالمندان استان کردستان روز یکشنبه در سنندج به ریاست استاندار کردستان تشکیل شد، مصوبات جلسه گذشته قرائت گردید اما بسیاری از مصوبات همچنان در حد مصوبه و بر روی کاغذ باقی مانده بود که استاندار را وادار به واکنش کرد.

تعدادی سالمند عضو انجمن فرزانگان آبیدر سنندج در جلسه شورای سالمندان استان حضور داشتند و انور توکلی معلم بازنشسته سنندجی با ۵۸سال سابقه تدریس و آموزش به نمایندگی از آنان از اینکه سالمندان تنها در جلسات مورد توجه قرار می گیرند گلایه کرد و گفت: بعد از اتمام جلسه موضوع سالمندی و مشکلات این جامعه به دست فراموشی سپرده می شود و تنها سازمان بهزیستی به صورت مستمر از سالمندان یادی می کند.

۸۲۱۱۸۸۵۳-۷۰۸۰۷۸۷۴

او یادآور شد که مصوبات جلسه گذشته اجرایی نشده و این یعنی بی توجهی دستگاه های عضو شورا به سالمندان استان که منجر به ناراحتی سالمندان استان شده است.

او از مسوولان عضو این شورا خواست در صورت امکان، قول اجرای مصوبات را بدهند و اگر توان عملی کردن ندارند سالمندان را با وعده و وعید دلخوش نکنند.

او استخر رایگان، رایگان کردن اتوبوس، اختصاص زمین موردنیاز برای ساخت مرکز خصوصی و امور خیریه سالمندان، ایجاد پارک دوستدار سالمند، حفظ کرامت و احترام سالمندان، سفرهای ارزان قیمت و فعالیت های فرهنگی، هنری و تفریحی برای جلوگیری از افسردگی سالمندان را از جمله نیازهای اصلی جامعه سالمندی کردستان دانست.

توکلی از مسوولان خواست برای رضای خدا حرف بزنند و عمل کنند و تنها به دنبال تعریف و تمجید استاندار از خود نباشند.

مدیرکل بهزیستی کردستان نیز در این جلسه بی توجهی به مصوبات شورای سالمندان استان را یادآور شد و گفت: دستگاه های عضو شورا اهتمامی در جهت اجرایی کردن این مصوبات ندارند در حالیکه خود در جلسات قول اجرای آن را می دهند.

سیدصباح قریشی راه اندازی بنیاد فرزانگان را یکی از نیازهای اصلی و اولویت دار سالمندان استان دانست و از استاندار کردستان خواست اعتباری در اختیار بهزیستی قرار دهد تا این مرکز را برای تیرماه امسال راه اندازی کنند.

به گفته او از طریق سازمان بهزیستی کشور مبلغی برای راه اندازی این بنیاد اختصاص داده شده و مکان آن نیز در شهر سنندج موجود است و اکنون به حدود دو میلیارد ریال اعتبار برای تجهیز این مکان نیاز داریم.

استاندار کردستان قول تامین اعتبار دو میلیارد ریالی برای راه اندازی بنیاد فرزانگان استان را داد و از سازمان بهزیستی خواست هرچه سریعتر این مرکز را فعال کنند.

معاون توانبخشی بهزیستی کردستان نیز در این جلسه صدور کارت منزلت و ارایه خدماتی بر مبنای این کارت را یکی از خواسته های بهزیستی و از مصوبات جلسه گذشته شورا دانست و گفت: ایجاد مکانی برای دور هم بودن سالمندان و جلوگیری از افسردگی آنها موضوع مهمی است که باید به آن بیشتر توجه کرد.

دکتر مژگان مشفق با بیان اینکه جامعه به سمت سالمند شدن می رود بر فرهنگ سازی در ارتباط با تکریم سالمندان و حفظ امنیت آنها تاکید کرد و از خانواده ها خواست افراد سالمند خود را به حال خود رها نکنند و تلاش نمایند خود از آنها نگهداری کنند.

او ظرفیت بهزیستی برای نگهداری از سالمندان را بسیار محدود دانست و گفت: سن سالمندی بسیار حساس و نیازمند توجه خانواده ها در جهت جلوگیری از افسردگی و بروز مشکلات جسمی و روحی و روانی است.

او به ابزارهای تشویقی برای نگهداری سالمندان در منزل از سوی بهزیستی اشاره کرد و گفت: بهزیستی برای خانواده هایی که از سالمندان مراقبت می کنند کلاس های آموزشی، امکانات و تجهیزات مورد نیاز نگهداری در حد توان خود و مبالغی را به عنوان کمک هزینه در اختیار آنها قرار می دهد.

او دور هم بودن و جمع شدن در یک مکان مناسب را یکی از نیازهای سن سالمندی دانست و گفت: این مکان می تواند در ارتقای روحیه سالمندان و جلوگیری از افسردگی و ایجاد نشاط اجتماعی در آنها بسیار موثر باشد.
راه اندازی یک کتابخانه با کتاب های مناسب متناسب با سن سالمندان در این جلسه مورد تاکید قرار گرفت که استاندار کردستان از اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خواست کتاب های مورد نیاز این کتابخانه را تامین کند و شخص استاندار نیز تامین ۲۰۰جلد کتاب را تقبل کرد و از مسوولان دستگاه های اجرایی نیز خواست کتاب های را که نیاز ندارند به این کتابخانه اهدا نمایند، رییس دانشگاه آزاد اسلامی سنندج نیز تامین ۳۰۰جد کتاب برای این مرکز را تقبل کرد.
مدیر مرکز سالمندان ۱۷شهریور سنندج نیز در ادامه این جلسه به راه اندازی این مرکز از سال ۷۲اشاره کرد و گفت: سال ۹۳ این مرکز تبدیل به غیردولتی شده و اکنون ۷۵سالمند زن و مرد در این مرکز نگهداری می شوند.

علی قادرمرزی افزود: از این تعداد سالمند ۵۵نفر آنان مجهول هویه و بی سرپرست هستند و اغلب این افراد نیز دچار بیماری های روحی، روانی و جسمی از جمله آلزایمر هستند.

او شهریه ماهیانه این مرکز را سه میلیون و ۴۰۰هزار ریال ذکر کرد و گفت: ۷۵درصد این سالمندان توان پرداخت شهریه ندارند و مرکز نیز برای تامین نیازهای خود با مشکل مواجه است.
او از خانواده ها خواست خود از سالمندان مراقبت کنند و نگذارند پای آنها به این مراکز باز شود.

قادرمرزی خواستار رایگان شدن هزینه کفن و دفن سالمندان از سوی شهرداری شد و گفت: هزینه های فوت است و باتوجه به اینکه اغلب سالمندان سرپرست ندارند تقبل این هزینه ها برای مرکز سالمندان سخت و غیرممکن است.

او در ادامه پیشنهاد کرد با توجه به اینکه مرکز سالمندان ۱۷شهریور سنندج شش هزار مترمربع عرصه دارد، آن را به پارک ویژه سالمندان تبدیل کنند و در آن فضای سبز و امکانات و تجهیزات مورد نیاز نصب کنند.

و اما مدیرکل کمیته امداد امام (ره) کردستان نیز در این جلسه با یادآوری اینکه ۱۲۲هزار سالمند در کردستان داریم گفت: باید تصمیمات شورای سالمندان برای تمام جمعیت سالمندان استان باشد.

قنبر موسی نژاد با بیان اینکه ۴۳هزار سالمند کردستانی معادل ۳۰درصد جمعیت سالمندان استان زیرپوشش کمیته امداد استان هستند افزود: ۲۵۰میلیارد ریال سال گذشته در قالب مستمری به این تعداد از سالمندان استان پرداخت شده است.

او گفت: برای تسهیل گری و ایجاد منزلت اجتماعی فرهنگ سازی در خصوص سالمندان استان وقت نگذاشته ایم که جا دارد بر روی این مسایل در حوزه سالمندی بیشتر زمان گذاشته شود.

او پیشنهاد کرد یک درصد از مجموع اعتبارات استان کردستان به سالمندان اختصاص داده شود تا از این طریق بخشی از مشکلات سالمندان برطرف گردد.

استاندار کردستان در جمع بندی این جلسه با تاکید بر صدور کارت منزلت برای سالمندان استان بر ارایه خدمات مورد نیاز به این افراد از سوی دستگاه های دولتی تاکید کرد و گفت: سالمندان نیاز جدی به توجه هرچه بیشتر دستگاه های دولتی دارند.

عبدالمحمد زاهدی همچنین بر افزایش سطح تعامل و ارتباط بین سازمان بهزیستی و دانشگاه علوم پزشکی در جهت ارایه خدمات به سالمندان تاکید کرد و گفت: این ارتباط باید به صورت مستمر باشد و در نهایت منجر به رفع مشکلات سالمندان گردد.

زاهدی بر اختصاص تورهای ویژه برای سالمندان، استفاده از کتابخانه عمومی، تبدیل مکان فعلی سرای سالمندان به پارک و فضای سبز نیز تاکید کرد و گفت: سالمندان نیاز جدی به تفریح و دور هم بودن دارند و از این رو باید از ظرفیت های موجود برای تامین بخشی از نیازهای آنان استفاده شود.

در این نشست استاندار کردستان از اعضای شورای ساماندهی سالمندان استان خواست از ظرفیت های خالی برای رفع مشکلات سالمندان استفاده کنند و در جلسه بعدی این شورا اقدامات انجام شده را گزارش نمایند.

منبع: بهزیستی استان کردستان