مدیر کل بهزیستی آذربایجان‌شرقی

آذربایجان شرقی/ سالمندان حدود ۱۰ درصد جمعیت استان را تشکیل می دهند

مدیر کل بهزیستی آذربایجان‌شرقی با بیان اینکه در زمان حاضر 9.8 درصد از جمعیت استان را سالمندان تشکیل می‌دهند گفت: بیشتر این افراد در مناطق روستایی زندگی می کنند.

محسن ارشدزاده روز سه شنبه در نشست تخصصی سالمندی جمعیت در ایران افزود: متاسفانه در حدود ۲۰ درصد از سالمندان استان تحت پوشش هیچ گونه بیمه‌ای قرار ندارند و با مشکلات مالی، هزینه‌های بالای درمانی و کمبود مراکز رفاهی دست و پنجه نرم می‌کنند.

وی با تاکید بر لزوم توانمندسازی سالمندان گفت: سالمندان باید تا روزی که توان دارند فعال باشند.

ارشد زاده گفت: افزایش امید به زندگی، کاهش موالید، افزایش مهاجرت، کاهش مرگ و میر و کاهش ابتلا به بیماری‌ های واگیردار به دلیل پیشرفت و توسعه خدمات بهداشتی و درمانی در کشور از جمله دلایل افزایش سالمندی است.

وی با بیان اینکه سالمندی پدیده ای غیرقابل پیشگیری است، ادامه داد: با توجه به اینکه نرخ رشد جمعیت در جهان ۱٫۲ درصد و نرخ رشد سالمندی ۱٫۹ درصد است دانشمندان، پیری جمعیت را انقلاب قرن ۲۱ دانسته اند.

مدیر کل بهزیستی استان اظهارکرد: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران شش میلیون و ۲۰۰ هزار نفر سالمند در سال ۹۰ در کشور وجود داشته اند که پیش بینی‌ می شود این رقم در سال ۲۰۵۰ به ۲۵ میلیون نفر برسد.

مدیرکل ثبت و احوال آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست گفت: آذربایجان شرقی رتبه ۲۰ نرخ موالید و رتبه پنج افراد فوت شده در کشور را داراست.

علی جعفری‌ آذر با بیان اینکه اگر این روند ادامه پیدا کند کشوری پیری خواهیم داشت، افزود: در یک سال گذشته با کاهش ۱۱ درصدی ازدواج مواجه بودیم.

منبع: روابط عمومی بهزیستی استان اذربایجان شرقی