رئیس بهزیستی شهرستان بیرجند

خراسان جنوبی/ باید جایگاه سالمندان بیشتر از گذشته در خانواده ها تقویت شود

رئیس بهزیستی شهرستان بیرجند با تاکید بر این که باید جایگاه سالمندان، بیشتر از گذشته در بین خانواده ها تقویت گردد، گفت: نگاه مامبتنی بر این است که خانه سالمندان، صرفا محل نگهداری سالمندان مجهول الهویه و بی سرپرست باشد.

حسن شرفی رئیس بهزیستی شهرستان بیرجند ظهر امروزدر جلسه شورای ساماندهی امور سالمندان شهرستان بیرجند، اظهار کرد: شورای ساماندهی سالمندان در سنوات قبل، به صورت استانی برگزار می شد ولی بر اساس مصوبه سال جاری مقرر شده که این جلسات به صورت شهرستانی برگزار گردد.

وی افزود: هدف اصلی از برگزاری این جلسات، ارائه خدمات مطلوب در سطوح مختلف و بهبود کمی و کیفی زندگی سالمندان است.

رئیس بهزیستی شهرستان بیرجند با اشاره به این که شهرستان بیرجند، جمعیت سالمندی رو به رشدی دارد، تصریح کرد: در این خصوص، باید برنامه ریزی های مدون و اصولی صورت بگیرد و محیط شهری اداری و سکونت برای این قشر عزیز فراهم گردد.

 شرفی با بیان این که جلسات شورای سالمندی هر سه ماه یکبار برگزار می گردد، عنوان کرد: تسهیل در خدمات مطلوب به سالمندان، بهبود روش زندگی، حفظ موقعیت و جایگاه سالمندان در خانواده از اهداف مهم برگزاری این جلسات است.

وی با اشاره به این که در مجموعه بهزیستی شاهد آن هستیم که افرادی با سالها زندگی آبرومندانه و همچنین داشتن فرزندان زیاد، راهی خانه سالمندان می شود، متذکر شد: این در حالی است که هدف عمده آن است که افراد فاقد هرگونه سرپرست و فرزند، به مراکز مذکور ارجاع داده شوند.

رئیس بهزیستی شهرستان بیرجند ضمن اشاره به سن سالمندی در ایران، بیان کرد: آنچه مسلم است آن است که افرادی که در معرض سن سالمندی قرار می‌گیرند تغییرات فکری، جسمی و روحی بر آنها ایجاد می‌شود و نقص‌ قوای جسمانی، شنوایی داشته و دچار بیماری‌ها می‌شوند.

شرفی از فعالیت تعداد دو مرکز شبانه روزی خانم و آقا و یک مرکز روزانه نگهداری سالمند در شهرستان بیرجند خبر داد و اذعان داشت: مراکز مذکور، به صورت خصوصی بوده و یارانه ای که توسط بهزیستی پرداخت می شود، به هیچ وجه پاسخگوی نیاز این عزیزان نیست.

وی با بیان این که باید جایگاه سالمندان در خانواده‌ها تقویت گردد، متذکر شد: بخش دیگری از خدمات مراکز نگهداری سالمندان، باید توسط خانواده ها پرداخت گردد که متاسفانه در بیرجند، خانواده های زیادی در این راستا، مشکلات مالی دارند و نیاز به کمک خیران در این خصوص،احساس می شود.

رئیس بهزیستی بیرجند با اشاره به این که تعدادی زیادی از سالمندان بیرجند، زیر چتر حمایتی نهادهای کمیته امداد و بهزیستی هستند، عنوان کرد: متاسفانه بارها مشاهده شده که افرادی که از بضاعت مالی خوبی برخوردار هستند سالمندان خود را به مراکز شبانه‌روزی تحویل می‌دهند.

شرفی با تاکید بر این که عمده تلاشمان آن است که باید در جامعه شرایطی فراهم گردد که در شان سالمندان باشد، اظهار داشت: در بعضی از روستاهای ما سالمندان نیازمندی زندگی می کنندکه منتظر خدمات رسانی هستند.

وی در ادامه صحبت هایش از موسسه کوثر به عنوان بازوی کمکی بهزیستی بیرجند یاد کرد و گفت: امسال در راستای هدفمندی سالمندان، با کمک موسسه مذکور،برنامه های خوبی اجرا خواهد شد و در بخش های دیگر نیز نیازمند همکاری سایر دستگاه ها هستیم.

رئیس بهزیستی شهرستان بیرجند در خصوص  بیمه سلامت سالمندان، ابراز کرد: در سال ۹۴ توانستیم از طریق بیمه سلامت هزینه‌های دارویی و درمانی این قشر را تا حدودی کاهش دهیم.

شرفی در زمینه واریز یارانه قشر سالمند، با اشاره به این مطلب که یارانه سالمندان مجهول‌الهویه، به صورت کامل واریز می‌شود، تصریح کرد: افراد نیازمند نیز تا سقف ۵۰ درصد حمایت می‌شوند.

منبع: بهزیستی شهرستان بیرجند