رئیس سازمان بهریستی كشور

برابری جمعیت زیر ۱۵ سال و سالمندان ایران در سال ۲۰۲۵

رئیس سازمان بهریستی كشور با بیان اینكه آمار سالمندان كشور هم اكنون حدود هشت میلیون نفر است، گفت: پیش بینی می شود تا سال ۲۰۲۵ جمعیت زیر ۱۵ سال و سالمندان در كشور برابر شود.

دکترانوشیروان محسنی بند پی امروز (چهارشنبه) در بیست و هفتمین کنگره سالیانه انجمن فیزیوتراپی ایران که در هتل المپیک در تهران برگزار شد، اظهار کرد:۱۰ درصد از جمعیت دنیا دچار نوعی معلولیت هستند و حدود ۴۰ درصد از معلولیت ها، جسمی و حرکتی است.

وی ادامه داد:با توجه شرایط سالمندی کشور در سال های آینده نیازمند مداخلات علمی در حوزه فیزیوتراپی و توانبخشی خواهیم بود و در واقع ناتوانی و به دنبال آن معلولیت ها از نظر اقتصادی هزینه های زیادی را بر دوش جامعه خواهد گذاشت.

محسنی بند پی یادآورشد:عنوان این همایش حرکت برای زندگی است که بسیاری از بیماری های مزمن و غیر واگیر ناشی از نبود تحرک کافی و فقر حرکتی است.

وی با اشاره به رویکرد جدید سازمان بهزیستی، گفت:یکی از این رویکردها پیشگیری از شیوع معلولیت ها است که برای پیشگیری از آن راهبرد اجباری شدن آزمایش های ژنتیک اجرا شده است.

محسنی بند پی ادامه داد: بیش از ۳۰ هزار زاد و ولد با اختلالات ژنتیکی در کشور اتفاق می افتد که با برنامه های پیشگیرانه می توان ازاین تولدها کاست. راهبرد دوم استاندارد کردن خدمات و به کارگیری علوم تخصصی در حیطه های مختلف از جمله غربالگری شنوایی و بینایی سنجی است.

وی همچنین به پوشش فراگیر کردن خدمات بیمه ای پایه سلامت اشاره کرد گفت: سازمان بهزیستی ارائه خدمات تخصصی و فیزیوتراپی را برای بهره گیری افراد جامعه مهیا خواهد کرد .

همچنین در ادامه این مراسم حمید رضا خرم خورشید رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از نظر بین المللی با ارتباطات خود را با دانشگاه های خارج حفظ کرده است و هم اکنون دانشجویانی از کشورهای سنگاپور، پاکستان و برخی از کشورهای منطقه در کشور در این رشته مشغول به تحصیل هستند.

وی نبود یک متولی خاص برای توانبخشی و فیزیوتراپی را یکی از مشکلات این حوزه دانست و گفت: دراین بخش ارگان های زیادی اعم از وزارت بهداشت ،بهزیستی، هلال احمر و بنیاد شهید به مردم خدمت می کنند و توانایی و محدودیت هایی دارند.

خرم خورشید اظهار کرد: انتظار ما از جامعه فیزیوتراپی تمرکز بر روی بیماری های عصبی و عضلانی و همچنین برخی از بیماری های قلبی و یا تنفسی است.

وی گفت:کمبود نیروی های تخصصی فیزیوتراپی، شکل دهی کار پژوهشی، عدم استقرار فیزیوتراپ در بیمارستان ها ، ارتباط با دستگاه های ذیربط و انجمن فیزیوتراپی از اقداماتی است که باید به آن توجه شود.

بیست و هفتمین کنگره فیزیوتراپی ایران با حضور دکتر’ اما استوکز’ رئیس کنفدراسیون جهانی فیزیوتراپی (WCPT ) و همچنین محققان و اساتید حوزه فیزیوتراپی از ۱۵ اردیبهشت به مدت ۳ روز در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است.

منبع: خبرگزاری ایرنا