رئیس سازمان بهزیستی کشور

شمار سالمندان ایران به ۸ میلیون نفر رسید

رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان این که آمار سالمندان کشور هم اکنون حدود هشت میلیون نفر است، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025، جمعیت زیر 15 سال و سالمندان در کشور برابر شود.

دکتر انوشیروان محسنی بندپی رئیس سازمان بهزیستی کشور با بیان این که آمار سالمندان کشور هم اکنون حدود هشت میلیون نفر است، گفت: پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۲۵، جمعیت زیر ۱۵ سال و سالمندان در کشور برابر شود.


به گزارش ایرنا، دکتر انوشیروان محسنی بندپی در بیست و هفتمین کنگره سالیانه انجمن فیزیوتراپی ایران که در هتل المپیک در تهران برگزار شد، اظهار کرد:۱۰ درصد از جمعیت دنیا دچار نوعی معلولیت هستند و حدود ۴۰ درصد از معلولیت‌ها، جسمی و حرکتی است.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط سالمندی کشور در سال‌های آینده، نیازمند مداخلات علمی در حوزه فیزیوتراپی و توانبخشی خواهیم بود و در واقع ناتوانی و به دنبال آن معلولیت‌ها از نظر اقتصادی هزینه‌های زیادی را بر دوش جامعه خواهد گذاشت.

محسنی بند پی یادآور شد: عنوان این همایش حرکت برای زندگی است که بسیاری از بیماری‌های مزمن و غیرواگیر ناشی از نبود تحرک کافی و فقر حرکتی است.

وی با اشاره به رویکرد جدید سازمان بهزیستی، گفت: یکی از این رویکردها پیشگیری از شیوع معلولیت‌ها است که برای پیشگیری از آن راهبرد اجباری شدن آزمایش‌های ژنتیک اجرا شده است.

محسنی بندپی ادامه داد: بیش از ۳۰ هزار زاد و ولد با اختلالات ژنتیکی در کشور اتفاق می‌افتد که با برنامه‌های پیشگیرانه می‌توان از این تولدها کاست. راهبرد دوم، استاندارد کردن خدمات و به کارگیری علوم تخصصی در حیطه‌های مختلف از جمله غربالگری شنوایی و بینایی سنجی است.

وی همچنین به پوشش فراگیر کردن خدمات بیمه‌ای پایه سلامت اشاره کرد گفت: سازمان بهزیستی ارائه خدمات تخصصی و فیزیوتراپی را برای بهره گیری افراد جامعه مهیا خواهد کرد.

همچنین در ادامه این مراسم، حمیدرضا خرم خورشید رئیس دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی گفت: دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی از نظر بین‌المللی ارتباطات خود را با دانشگاه‌های خارج حفظ کرده است و هم اکنون دانشجویانی از کشورهای سنگاپور، پاکستان و برخی از کشورهای منطقه در کشور در این رشته مشغول به تحصیل هستند.

وی نبود متولی خاص برای توانبخشی و فیزیوتراپی را یکی از مشکلات این حوزه دانست و گفت: در این بخش ارگان‌های زیادی اعم از وزارت بهداشت، بهزیستی، هلال احمر و بنیاد شهید به مردم خدمت می‌کنند و توانایی و محدودیت‌هایی دارند.

خرم خورشید اظهار کرد: انتظار ما از جامعه فیزیوتراپی تمرکز روی بیماری‌های عصبی و عضلانی و همچنین برخی از بیماری‌های قلبی و یا تنفسی است.

وی گفت: کمبود نیروی‌های تخصصی فیزیوتراپی، شکل دهی کار پژوهشی، مستقر نبودن فیزیوتراپ در بیمارستان‌ها، ارتباط با دستگاه‌های ذیربط و انجمن فیزیوتراپی از اقداماتی است که باید به آن توجه شود.

منبع: خبرگزاری ایرنا