رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان

انتقاد از عدم تصویب و اجرای “سند ملی سالمندان”

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان از عدم تصویب و اجرای "سند ملی سالمندان" انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر "سند ملی سالمندان" را برای مسئولان وزارت رفاه ارسال کرده‌ایم اما تاکنون هیچ اقدامی در جهت تصویب و اجرای آن توسط این وزارتخانه صورت نگرفته است.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان از عدم تصویب و اجرای “سند ملی سالمندان” انتقاد کرد و گفت: در حال حاضر “سند ملی سالمندان” را برای مسئولان وزارت رفاه ارسال کرده‌ایم اما تاکنون هیچ اقدامی در جهت تصویب و اجرای آن توسط این وزارتخانه صورت نگرفته است.

فرید براتی سده در گفت‌وگو با ایسنا، در خصوص عدم تصویب و اجرای سند ملی سالمندان که توسط سازمان بهزیستی کشور تدوین شده است اظهار کرد: در حال حاضر دو سند سالمندی در کشور وجود دارد که یکی از آنها سند “منزلت و سلامت سالمندان” تدوین شده توسط وزارت بهداشت و دیگری سند “ملی راهبردی سالمندان” تدوین شده توسط سازمان بهزیستی کشور است؛ اما به علت آنکه سند اول به مسائل سالمندان به طور کامل و جامع توجه نداشته و تنها بر بعد “سلامت” سالمندان توجه کرده است، همچنین درسند بهزیستی نیز بیشتر به بخش‌های حمایتی اجتماعی سالمندان پرداخته‌ایم، چنانچه این دو سند با یکدیگر تجمیع شود می‌توان یک سند کامل و جامع و دقیق از وضعیت سالمندی در ایران داشت.

براتی سده ادامه داد: گمان می‌کنم تا کنون به علت حجم بالای کاری فرصت رسیدگی به این سند را نداشته‌اند اما به هر حال سند “ملی راهبردی سالمندان” در میان معاونتهای وزارت رفاه گیر کرده است.

Untitled-18665868

وی در ارتباط با سند” منزلت و سلامت سالمندان” تدوین شده توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز، اظهار کرد: این سند مصوب سال ۹۱ شورای سلامت کشور بوده و معتقدم سند خوبی است و در حال حاضر نیز وزارت بهداشت بر مبنای همین سند در خصوص سالمندان فعالیت می‌کند اما نکته آن است که همه مسائل سالمندی در این سند به خوبی دیده و پرداخت نشده بخصوص آنکه مسائلی همچون منزلت سالمندی در آن بسیار کم رنگ است زیرا این سند مبتنی بر سلامت تدوین و تصویب شده است.

رئیس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی کشور ادامه داد: سند تدوین شده در وزارت بهداشت به لحاظ بعد سلامت بسیار مفید است و حتی می‌تواند موضوعات مربوط به سلامت را در سند راهبردی سازمان بهزیستی کشور پوشش دهد اما مساله آن است که در نهایت تنها ۳۰ درصد سالمندان کشور درگیر مساله سلامت و مشکلات جسمی هستند در حالی که تعداد بیشتری از آنها مشکلاتی اعم از مسائل رفاهی، بازنشستگی و … دارند به همین دلیل سند تدوین شده در وزارت بهداشت، سند جامع و کاملی نیست و نیاز است که نسبت به تجمیع دو سند در کشور اقدام شود.

براتی سده ادامه داد: این درحالیست که با وجود آنکه سازمان بهزیستی کشور با صرف بودجه و هزینه و اقدامات کارشناسانه سندی را تدوین کرده است که دارای تائیدیه کارشناسان سالمندان جهانی و همچنین تایید سازمان ملل متحد است اما هیچ اقدامی توسط مسئولان وزارت رفاه برای تصویب و اجرای آن صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی کشور هیچ مشکلی با وزارت بهداشت ندارد بلکه تنها نیاز است نهادی مسئولیت رسیدگی به این اسناد را برعهده گرفته و در جهت تجمیع و تصویب آنها اقدام کند، زیرا باتوجه به رشد جمعیت سالمندی کشور وقت تلف کردن در این حوزه جایز نیست.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی کشور ضمن بیان آنکه در حال حاضر سندی که بهزیستی برای تدوین آن تلاش بسیاری کرد بر روی دست ما مانده است و همکاران وزارت رفاه نیز از ما می خواهند صبر کنیم افزود: این درحالیست که وقتی سند “ملی راهبردی سالمندان” تدوین شده توسط سازمان بهزیستی کشور را برای پیگیری در جهت تصویب و اجرا به سازمان مدیریت و برنامه ریزی ارجاع دادیم، متوجه آن شدیم که آنها نیز در حال تدوین سند سالمندی دیگری هستند.

۲L3A6807

براتی سده در ادامه ضمن تاکید برآنکه این اقدامات موازی کاری است گفت: مطمئنا سندی که سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور در حال تدوین آن است از سند “ملی راهبردی سالمندان” تدوین شده توسط سازمان بهزیستی کامل تر و بهتر نخواهد بود و تنها یک موازی کاری دیگر در حال رخداد است.

وی در ادامه ضمن تاکید برآنکه باید تکلیف سند “ملی راهبردی سالمندان” تدوین شده توسط سازمان بهزیستی مشخص و روشن شود و سپس به تدوین سایر اسناد در این حوزه اقدام کرد گفت: درحال حاضر تنها خواستار آن هستیم که سند ملی راهبردی سالمندان حتی در صورت اعمال تغییرات،تعیین تکلیف شود و در صورتی که عقل و خرد جمعی به اعمال تغییرات در آن تشخیص دهند ما تابع آن اصلاحات خواهیم بود.

رییس دبیرخانه شورای ملی سالمندان بهزیستی کشور افزود: در حال حاضر مشکل ما تعلل مسئولان وزارت رفاه نسبت به تصویب این سند است زیرا آنان باید این سند را به سازمان مدیریت ارجاع و از آنان بخواهند که نظراتشان را در راستای تصویب آن اعلام کنند و همچنین این سند را به دولت ارجاع دهند که متاسفانه تا کنون این اقدامات صورت نگرفته است.

براتی سده ادامه داد: گمان می‌کنم تا کنون به علت حجم بالای کاری فرصت رسیدگی به این سند را نداشته‌اند اما به هر حال سند “ملی راهبردی سالمندان” در میان معاونتهای وزارت رفاه گیر کرده است.

وی در پایان اظهار کرد: از دوستان خود در وزارت رفاه می‌خواهم که دبیرخانه شورای ملی سالمندان را در جریان تصمیمات خود در خصوص این سند قرار دهند زیرا این دبیرخانه منتظر اقدام وزارتخانه است.

منبع: خبرگزاری ایسنا