تحقیقات جدید نشان می‌دهد؛

۱۵درصد سالمندان در خطر تداخلات دارویی قرار دارند

طبق یافته‌های اخیر، درصد بیماران سالمندی که ترکیبات نسخه‌ای، غیرنسخه‌ای و مکمل‌های دارویی مصرفی آنها با احتمال ایجاد تداخلات خطرناک همراه است، طی پنج ساله اخیر به بیش از 2 برابر میزان قبل رسیده است.

طبق یافته‌های اخیر، درصد بیماران سالمندی که ترکیبات نسخه‌ای، غیرنسخه‌ای و مکمل‌های دارویی مصرفی آنها با احتمال ایجاد تداخلات خطرناک همراه است، طی پنج ساله اخیر به بیش از ۲ برابر میزان قبل رسیده است.

 
به گزارش خبرگزاری ایمنا، یک گروه تحقیق به این مسئله پرداختند و در نهایت دریافتند که کاربرد داروهای پیشگیری از مشکلات قلبی-عروقی و مکمل‌های غذایی مرتبط است. 
گزارش‌های منتشر شده نشان دادند که استفاده همزمان از حداقل ۵ داروی نسخه‌ای طی دوره زمانی مورد نظر در مطالعه، از ۳۰ درصد به ۳۵ درصد رسیده است. 
در اغلب موارد مکمل‌های دارویی مصرفی عبارت بودند از مولتی‌ویتامین‌های حاوی مواد معدنی و  کلسیم. 
سیمواستاتین که در سال ۲۰۰۶ میلادی به صورت ژنریک نیز به بازار وارد شده، پرمصرف‌ترین داروی نسخه‌ای در میان گروه سالمندان بود که میزان مصرف آن در بازه زمانی مشخص از ۱۰/۳ درصد به ۲۲/۵ درصد رسید. 
بیشترین افزایش میزان مصرف در میان مکمل‌های غذایی عبارت بود از روغن‌های ماهی حاوی امگا۳٫ به‌دلیل وجود شواهد متعدد مبنی بر فواید قلبی-عروقی این ترکیبات، میزان مصرف آنها از ۴/۷ درصد در سال ۲۰۰۵ به ۱۸/۶ درصد در سال ۲۰۱۱ افزایش یافته است. 
منبع: خبرگزاری ایمنا