پلک سالمندان – قسمت ششم

ایران‌صدا: در آخرین قسمت از برنامه‌ی سالمندان، از سلسله برنامه‌های پلک، برای آشنایی بیشتر با خدماتی که در خانه‌ی سالمندان ارایه می شود و قدردانی از زحمات کارکنان خدوم این مراکز، با پرستاران و بهیاران این مراکز همکلام شده ایم.

کارشناس/مهمان: خانم اميني,  

افسردگی در سالمندان
bandicam 2015-07-24 06-08-54-264افسردگی به عنوان یکی از معمول ترین مسایل احساسی و عاطفی در سنین سالمندی است. طبق تحقیقات انجام یافته مشخص گردیده است که این حالت در ۱۲ درصد سالمندان بستری در بیمارستان وجود داشته است و ۱۵ تا ۱۶ درصد افرادی که در بیمارستان‌های خصوصی و خانه‌‍ی سالمندان بستری هستند، از این بیماری رنج می‌برند.

علایم افسردگی عبارتند از:
کاهش اشتها، بی‌خوابی و یا خواب زیاد، از دست دادن انرژی، خستگی و بیزاری، اضطراب و تشویق، کندی در انجام فعالیت‌ها، از دست دادن علاقه و یا فقدان احساس خشنودی رضایت و لذت نسبت به فعالیت ها معمولی و همیشگی، ابراز شکایت و سرزنش خود و یا محکوم کردن بی‌مورد خویش، گله و شکایت از کاهش قابلیت تفکر و تمرکز گرفتن تصمیماتی در مورد خود کشی. اغلب اوقات این موارد منجر به کاهش میل به غذا و بی اشتهایی می‌شود. همچنین این مورد شامل خستگی های جسمی نیز هست که موجب عدم در خواست غذا ازطرف فرد خواهد شد.
بنابراین بیماران افسرده به طور قابل ملاحظه ای در معرض خطر ابتلا به سوء تغذیه قرار دارند.

به طور کلی دلایل به وجود آمدن افسردگی در افراد سالمند ناشی از فقدان چند مورد ذیل است:

– مرگ همسر یا دوست
– اختلال در انجام وظایف
– از دست دادن آزادی و استقلال و اتکا به نفس
– کاهش و فقدان اراده و تصمیم‌گیری

تقریباً در همه‌ی افراد افسرده درجاتی از غمگینی شدید یا ناشادمانی که دامنه‌ی آن از یک مالیخولیا و اندوهگینی متوسط تا ناامیدی شدید در نوسان است، گزارش کرده‌اند. این نوع غمزدگی ممکن است توسط فرد به صورت نومیدی شدید، تنهایی یا دلگیری توصیف شود.

افرادی که افسردگی ملایم یا متوسط دارند، ممکن است از طریق سردادن گریه آن را بروز دهند، امّا افرادی که دچار افسردگی شدید هستند، اغلب اظهار می‌دارند دوست دارند گریه کنند، اما نمی توانند.
در اغلب موارد افسردگی به کاهش انگیزه همراه است. انرژی فرد کاهش‌یافته و فرد بدون انجام دادن کار همواره احساس خستگی و فرسودگی می کند. فرد افسرده احساس گناه دارد و فکر می کند موجود بی ارزشی است و به توانمندی و استعداد و قابلیت‌های خویش بی اعتنا است و آنها را دست کم می گیرد.
از نگاه پیران افسرده، زندگی آنان براساس تفکری که به آن دچار شده اند، حاصل و ثمری دربرنداشته است. کاهش انگیزه و بی‌تفاوتی را در اغلب افراد مبتلا به اختلال افسردگی به ویژه پیران می توان مشاهده نمود.

افسردگی در دوران پیری در زنان حدود چهل سالگی و در مردان حدود پنجاه سالگی بروز میکند، در ضمن این افراد ممکن است سابقه افسردگی قبلی نداشته باشند تا ایناواخر پژوهشگران بر این باور بودند که تغییرات جسمانی که در موقع یائسگی در زنان بروز می دهد علت اصلی ایجاد پسیکوز پیری است. اما مطالعات و مشاهدات کلینیکی انجام شده نشان داد که تغییرات متابولیسم بدن تنها دلیل ویاحتی مهم ترین علت بروز پیسیکوز پیری نیست.

سن چهل سالگی به بعد دورانی است که همه افراد چار مسایل و مشکلاتی می شوند، اما برخی از افراد به دلایل متعدد و گوناگون توان مقابله با مشکلات زندگی و سازگاری با آن را از دست می‌دهند. برخی از زنان و مردان در سنین بالا ممکن است احساس کنند که قوای آنان تحلیل رفته و به فردی بی مصرف تبدیل شده اند، به اصطلاح تاریخ مصرف آنان سپری شده و مورد نیاز نیستند؛ بنابراین احساس پوچی نموده و خود را عاطل و باطل می پندارند.

اغلب افراد سالخورده توانایی انطباق باواقعیت های زندگی را دارند، اما برخی از آنها به دلایل متعدد قادر به تحمل واقعیت‌ها نبوده و خاطری افسرده پیدا می‌کنند و بدین ترتیب افسردگی آنان (به مصداق افسرده‌دل، افسرده کند انجمنی را) موجب ایجاد مشکل درخانواده می شود.

پس:
می توان با تشخیص زودهنگام و درمان اساسی از افسردگی در سالمندان از ایجاد هرگونه مشکل بین افراد سالخورده و نزدیکان آنان جلوگیری به عمل آورد.

تهیه کننده اینترنتی: سيدمسعودسرباشي

منبع : ايران صدا

تهیه کننده برنامه اصلی : سيدمسعودسرباشي,

گوینده : نويد دانشور,

صدابردار : سيدمسعودسرباشي,

نویسنده : نويد دانشور,

کلید واژه : معلولان, سالمندان, خانه سالمندان,

 
منبع: راديو تهران
  • ۲۳ آبان ۹۳
  • تعداد بازدید : 2379
  • تعداد نظرات : بدون نظر
  • دردسته : چندرسانه,صوت